Diskusné témy:

Dátum
Vložil
Titulok

Re:Získanie osvedčenia odborne spôsobilého technika

Vážený pán Halász!

Z Vašej žiadosti o poskytnutie informácie vo veci získania Osvedčenia pre odborne spôsobilého technika som vyrozumel, že máte iba neplatné Osvedčenie o odbornej spôsobilosti podľa § 24 vyhlášky č. 718/2002 Z. z. Keďže nemáte Osvedčenie o odbornej spôsobilosti podľa § 43c zákona č. 138/1992 Zb. v znení zákona č. 554/2001 Z. z., ktoré by Vás ako elektrotechnika oprávňovalo na projektovanie technického, technologického a energetického vybavenia stavieb (nielen jednoduchých a drobných stavieb), v zmysle súčasne platnej legislatívy môžete projektovať iba jednoduché a drobné stavby. Na projektovanie takýchto stavieb však nepotrebujete žiadne osvedčenie! Podmienkou na projektovanie jednoduchých a drobných stavieb je platné živnostenské oprávnenie, na získanie ktorého Vám stačí iba maturitné vysvedčenie o ÚSO vzdelaní príslušného odborného (elektrotechnického) smeru. Projektovanie jednoduchých a drobných stavieb podľa zákona č. 50/1976 Zb. v znení neskorších predpisov (stavebný zákon) totiž nepatrí medzi tzv. vybrané činnosti vo výstavbe, ktoré môžu vykonávať iba „oprávnené osoby“ (autorizovaní architekti, autorizovaní inžinieri alebo odborne spôsobilí technici s osvedčením SKSI podľa § 43c novely zákona č. 554/2001 Z. z.).
Vzhľadom na novelu zákona č. 298/2008 Z. z., ktorou sa o. i. ruší ustanovenie §-16 ods. 8 zákona č. 138/1992 Zb. o uznaní výnimky zo vzdelania pre stredoškolsky vzdelaného projektanta s minimálne 7 ročnou odbornou praxou, nemáte možnosť získať osvedčenie autorizovaného inžiniera. V súčasnosti, žiaľ, nemáte možnosť dodatočne získať ani osvedčenie odborne spôsobilého technika podľa § 43c, ktoré by Vás oprávňovalo na projektovanie stavieb v plnom rozsahu, t. j. nielen jednoduchých a drobných stavieb.
Ďakujem za Vašu prejavenú dôveru, s ktorou ste sa na mňa obrátili. Ľutujem, že som Vám nemohol poskytnúť priaznivejšiu odpoveď.

Späť na diskusiu

Vyhľadávanie

© 2012 Všetky práva vyhradené.