Diskusné témy:

Dátum
Vložil
Titulok

Re:Čo nového ohľadne výnimiek pre stredoškolákov?

Podobnú skúsenosť mám aj ja. Tiež mám stredoškolské vzdelanie (maturoval som v roku 1997) a podarilo sa mi zamestnať v projektovej kancelárii autorizovaného inžiniera. Pracoval som u neho až do novembra 2008, kedy tragicky zahynul. Aby som mohol ďalej samostatne pracovať, rozhodol som sa urobiť si autorizáciu. Aké však bolo moje prekvapenie, keď mi na SKSI povedali, že od 1. septembra to už nie je možné (zmenil sa zákon). Neostávalo mi nič iné, len si urobiť živnosť na jednoduché a drobné stavby. A to nie je žiadna sláva! Mám aspoň to „šťastie“, že sa našiel inžinier, ktorý mi projekt „opečiatkuje“. Keď sa mi podarí získať zákazku vôbec nie jednoduchej alebo drobnej stavby, samostatne vypracujem kompletný projekt (voda, plyn, kanalizácia) a on si za svoju „robotu“ vypýta 40 % z ceny projektu!
Keď si uvedomím, že v Čechách nie je pre stredoškoláka s 5-ročnou praxou problém urobiť si autorizáciu, pýtam sa, prečo to už nie je možné aj na Slovensku?! Myslím si, že každý inteligentný človek pochopí, o čo išlo „reformátorom“ zákona: eliminovať nežiaducu konkurenciu a zo šikovného stredoškoláka s praxou urobiť pre autorizovaného inžiniera lacnú pracovnú silu a poskoka. Čo sa „reformátorom“ nepodarilo v roku 2000, pod pláštikom EÚ podvodným spôsobom dokonali v roku 2008...

Späť na diskusiu

Vyhľadávanie

© 2012 Všetky práva vyhradené.